لامپ‌های ال‌ ای‌ دی چه تفاوتی با سایر لامپ‌ها دارند؟

لامپهای ال ای دی چه تفاوتی با سایر لامپ‌ها دارند؟

آینده بازار لامپ در دستان ال ای دی هاست

لامپ‌های ال ای دی در ‌مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند؛ به صورتی که در فروشگاه‌های لوازم الکتریکی بیش‌ از پنج نمونه لامپ وجود دارد که لامپ‌های کم‌مصرف، پرفروش‌ترین آنها هستند؛ درحالی که کارشناسان توصیه می‌کنند باید به جای لامپ‌های کم‌مصرف به خرید از لامپهای ال ای دی روی بیاوریم. اما اگر می‌پرسید چرا؟ یا اینکه لامپ‌ها نمونه‌ ال‌ای‌دی چه تفاوتی دارند؟ باید بدانید که ال‌ای‌دی یکی از جدید‌ترین محصولات این بازار است که احتمالا آینده‌ بازار لامپ متعلق به آن ها خواهد بود؛ لامپهای ال ای دی دست‌کم از پنج جنبه نسبت به سایر لامپ‌ها متفاوت هستند.

میزان مصرف انرژی
تفاوت اصلی لامپهای ال ای دی با سایر لامپ‌ها در میزان مصرف انرژی آن هاست. لامپهای ال ای دی به مراتب مصرف برق کم‌تری دارند و به همین دلیل محبوب‌ترند. آزمایشات مختلف نشان می‌دهد که توان نوری لامپهای ال ای دی چند برابر بیشتر از لامپ‌های کم‌مصرف است، با این‌ حال مصرف انرژی کمتری دارند.

طول عمر
تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان نشان می‌دهد که به طور میانگین لامپ‌های رشته‌ای حدود هزار ساعت، لامپ‌های کم‌مصرف هشت هزار ساعت و لامپ‌های ال‌ای‌دی پنجاه تا شصت هزار ساعت طول عمر دارند که این موضوع نیز نشان دهنده برتری ال‌ای‌دی‌هاست. اما باید به این نکته توجه کنید که طول عمر لامپ‌ها در شرایط ایده‌ئال در نظر گرفته می‌شـود و ممکن است شرایطی از جمله نوســانات برق، کلید زنی‌های مداوم و سایر شرایط محیطی عمر لامپ را کاهش دهد. همچنین طول عمر یک لامپ به اجزای آن بستگی دارد. منظور از طول عمر لامپ ال‌ای‌دی یا کم‌مصرف، طول‌عمر مفید همه اجزا و قطعات آن ها تلقی می‌شود که با توجه به مبدل ولتاژ یا درایور به عنوان اصلی‌ترین عامل در بقای لامپ‌ها، کیفیت و دوام باید نتیجه گرفت که وضعیت ال ا‌ی‌دی‌ها یک سروگردن بالاتر است.

قیمت
قیمت از مسائل مهم در زمینه انتخاب یک لامپ است که شاید اصلی‌ترین و تنها نقطه‌ ضعف لامپ های ال ای دی نسبت به سایر لامپ‌ها تلقی شود.

ال‌ای‌دی‌ها در زمره کالاهای گران قیمت محسوب می‌شوند.

قیمت این نسل جدید لامپ‌ها دو یا سه برابر بالاتر از لامپ‌های کم مصرف است.

با توجه به گران‌بودن قطعات سازنده‌ ال‌ای‌دی انتظار کاهش قیمت آن‌ها در آینده وجود ندارد.

بازده نوری
از دیگر مزیت‌های لامپ ال‌ای‌دی بازده‌ نوری بالای آن‌هاست.

در حال حاضر لامپ‌های ال ای دی تولید شده، بازدهی بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات دارند در حالی که این مقدار برای لامپ‌های رشته ای ۱۰ تا ۱۵ لومن و برای لامپ‌ های کم‌ مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات می‌رسد.

ضمن‌اینکه نورتولید شده توسط ال‌ای‌دی‌ها در تمام فضا پراکنده نمی‌شود و پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز کمتری دارند که این ویژگی ها باعث می شود شدت نور آن‌ها در فضای مورد نظر نسبت به سایرلامپ‌ها بیشتر باشد.

از دیگر ویژگی های خاص این لامپ‌ها، تغییرمیزان بازده با جریان‌های مختلف است بدین صورت که با کاهش جریان، میزان بازدهی نوری این لامپ‌‌ها افزایش می‌یابد و حتی گاهی از بازده نامی آن‌‌ها بیشتر می‌شود؛ اما درسایر لامپ‌ها با کاهش جریان، میزان بازده‌ نوری نیز کاسته می‌شود.

امنیت و سلامتی
امنیت و سلامتی لامپ برای افراد و محیط زیست از مسائل مهمی است که باید در هنگام انتخاب آن ها را بررسی کنید.

براساس تحقیقات کارشناسان علت اصلی سرطان‌زا بودن هر نوری ناشی از میزان تابش اشعه فرابنفش و مواد شیمیایی خطرناک به کار رفته درآن است.

با توجه به این موضوع در لامپ‌های رشته‌ای و کم‌مصرف از جیوه، سرب و سایر مواد سمی استفاده می‌شود؛ در نتیجه میزان اشعه فرابنفش و مادون قرمز آن‌ها نیز زیاد است و عامل بیماری های زیادی از جمله سرطان می‌شوند.

اما در تولید لامپ‌های ال‌ای‌دی یا مقدار جیوه کم است یا اصلا وجود ندارد.

نور این لامپ‌ها در زمره منابع نوری سبز محسوب شود و نسبت به سایر لامپ‌ها به خصوص کم مصرف مشکلات کمتری را برای محیط زیست ایجاد می‌کنند.

اما باید به این نکته توجه کنید که هر چند تنفس دود و بخارات ناشی از لامپهای ال ای دی باعث بروز سرطان نمی‌شود؛ اما مواد سمی موجود در آن هنگام شکستن یا بازکردن لامپ، باعث بروز بیماری‌های مهمی در بدن می‌شود.

از این رو یک لامپهای ال ای دی شکسته شده در زمره زباله‌های خطرناک محسوب می‌شوند.

تجمع حشرات
تجمع حشرات وگرد وغبار دراطراف لامپ‌ها از مشکلات مهم آن هاست که باعث کاهش نور و کثیف شدن آن‌ها می‌شود.

اما لامپ‌های ال‌ا‌ی‌دی نه تنها حشرات را جذب نمی‌کنند بلکه حشرات به شدت از نور آن‌ها گریزان هستند و به هیچ عنوان به سمت این لامپ ها نمی‌روند.

گریزان بودن حشرات از دیگر مزیت‌های ال‌ای‌دی نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار است.

 * 
 * 
 *